Skip to main content

Budowa domu czy też chęć zaaranżowania jego wnętrza niekiedy wymaga dużych nakładów drewna, by je stworzyć w odpowiedni sposób. Niejednokrotnie zdarza się, iż takie idee wymagają dużych pokładów energii, takich jak dom, w którym musi być zainstalowany system ogrzewania. Warto zatem wiedzieć jakie są przykłady energooszczędnych rozwiązań w branży drzewnej oraz czy opłacalne jest ich wdrażanie.

Jakie są energooszczędne rozwiązania w branży drzewnej?

Obecnie temat wspierania środowiska naturalnego, zmian klimatycznych oraz używania wyłącznie produktów naturalnych w możliwie każdej dziedzinie życia stał się niezwykle popularny. Nie ominęło to również branży drzewnej, która by sprostać oczekiwaniom jak najszerszego grona klientów została zaangażowana w proces rozwoju świadomości społecznej na temat ochrony środowiska. Energooszczędne rozwiązania w branży drzewnej mają to do siebie, iż ich zastosowanie nie ma jedynie na celu obniżenie kosztów zużywania energii, ale również zapewnienie niesamowitego widoku i estetyki jaką niesie ze sobą drewno.

Do przykładów energooszczędnych rozwiązań w branży drzewnej można zaliczyć:

  • zastosowanie unikatowej instalacji w elektrowni fotowoltaicznej do produkcji energii na własny rachunek;
  • wdrożenie rekuperatorów odzysku ciepła;
  • zastosowanie innowacyjnej suszarni do drewna;

Dzięki wdrożeniu jednego z wyżej wymienionych rozwiązań, można mieć pewność, iż zastosowana koncepcja jest przyjazna środowisku oraz zachowane zostaje kryterium energooszczędności.

Elektrownia fotowoltaiczna

Elektrownia fotowoltaiczna – czym się charakteryzuje?

Pierwszym z rozwiązań energooszczędnych z branży drzewnej może być instalacja fotowoltaiczna. W firmie „Northwood” dzięki elektrowni fotowoltaicznej produkowana jest energia, która jest dostarczana bezpośrednio do siedziby firmy zapewniając jej niezbędną do funkcjonowania firmy ilość. Dzięki temu można produkować energię z darmowego źródła i jednocześnie wspierać rozwiązania ekologiczne. Jednak samą instalację fotowoltaiczną można również zastosować w swoim gospodarstwie domowym do produkcji energii.

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej polega na wykorzystaniu mocy światła słonecznego do produkcji energii elektrycznej. Dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych wiązki światła (fotony) padają pod odpowiednim kątem na panele fotowoltaiczne, które z kolei poruszają elektrony znajdujące się na powierzchni paneli fotowoltaicznych. W ten sposób powstaje prąd stały, który przy użyciu odpowiedniego inwertera (falownika) oraz innych części instalacji fotowoltaicznej produkuje prąd zmienny, który to z kolei może być użyty jako energia elektryczna.

W opisany powyżej sposób można tanio i całkiem nieskomplikowanie produkować energię dla swojego domu, zwłaszcza, jeśli jest on zbudowany z drewna. Tym samym można wspomóc działania na rzecz ekologii oraz zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach. Dobrze jest również wiedzieć, iż na instalacje fotowoltaiczne istnieje szereg subwencji rządowych, samorządowych jak i dopłat z Unii Europejskiej, co znacząco może obniżyć koszty inwestycji w to rozwiązanie.

Na czym polega działanie rekuperatorów odzysku ciepła?

Drugim rozwiązaniem, które zyskuje coraz większe uznanie wśród energooszczędnych rozwiązań w branży drzewnej są rekuperatory odzysku ciepła. Te małe i z pozoru charakteryzujące się niską wydajnością urządzenia są w stanie produkować energię dla przedsiębiorstwa czy też dla domu z drewna pozyskując ciepło z powietrza. Dzięki temu również wspierane są działania proekologiczne a samo gospodarstwo domowe zyskuje możliwość otrzymania statusu niezależności energetycznej od tradycyjnych źródeł.

Zasada działania rekuperatorów również jest bardzo prosta i ma charakter proekologiczny. Polega ona na wymianie ciepła poprzez specjalnie zainstalowane płyty w rekuperatorze między powietrzem nawiewanym z zewnątrz budynku a powietrzem znajdującym się w środku budynku. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi wymiany ciepła w prosty sposób zostaje tym samym przekazana energia cieplna. Dzięki temu nie ma konieczności używania tradycyjnych rozwiązań do produkcji energii cieplnej dla domu, zwłaszcza, jeśli jest on wykonany z drewna.

Ekologiczny charakter rekuperatorów polega na tym, iż produkcja energii cieplnej nie powoduje emisji gazów cieplarnianych. Tym samym produkcja energii w ten sposób nie zatruwa środowiska. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dla domów zbudowanych z drewna, gdzie system pozyskiwania energii cieplnej z powietrza zyskuje coraz większą popularność.

nergooszczędne rozwiązania w branży drzewnej

Innowacyjna suszarnia gazowa – czym jest?

Kolejnym rozwiązaniem również zyskującym coraz większą popularność w branży drzewnej jest zastosowanie innowacyjnej suszarni gazowej. Jest to trzecie i zarazem równie efektywne rozwiązanie, które oprócz innowacyjności ma charakter proekologiczny. Takie urządzenie również jest używane w firmie „Northwood”. To jedynie utwierdza w przekonaniu, iż firma oprócz wykonywania najwyższej jakości produktów wspiera działania ekologiczne.

Sama innowacyjność tego rozwiązania opiera na zastosowaniu gazu w celu zmniejszenia wilgotności (obecności wody) drewna. Dzięki użyciu specjalnie zaprojektowanej suszarni gazowej można zmniejszyć wilgotność drewna nawet o 18%. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć wiele innych produktów, które są zbudowane z drewna. Zaliczają się do nich m.in:

  • palety drewniane – są to idealnie dopasowane pod względem wymiarów palety, które są używane przede wszystkim to transportu produktów na linii produkcyjnej bądź też do przechowywania różnego rodzaju produktów w magazynach. Jednak coraz częściej drewniane skrzynie mają zastosowanie w takich miejscach jak restauracje, ogrody botaniczne czy też inne miejsca użyteczności publicznej. Ich idealne wymiary oraz wytrzymałe drewno z którego są stworzone mogą być zdatne do użytku przez bardzo długi okres czasu;
  • drewno kominkowe – kominek w energooszczędnym domu może być wyłącznym źródłem produkcji energii cieplnej. W tym wypadku jednak należy zadbać o to, by drewno używane do opału miało odpowiednią wilgotność oraz wyłącznie z wybranych gatunków drzew takich jak grab, olcha bądź też dąb. Odpowiednia wilgotność drewna, która nie powinna przekraczać 20% sprawia, iż drewno dobrze się pali dzięki czemu może wytworzyć więcej energii cieplnej;
  • kora poprodukcyjna – kora zastosowana jako źródło paliwa również ma wiele wspólnego z energooszczędną koncepcją w branży drewnianej. Może ona być użyta m.in do produkcji pły pilśniowych czy też izolacyjnych, które z użyciem tego surowca gorzej przewodzą ciepło. Może ona być również użyta do spalania oraz wytwarzania energii – szacunkowo ok. 10 ton kory drzewnej jest odpowiednikiem 7 ton węgla przy jednoczesnej zmniejszonej emisji gazów cieplarnianych. Jednak by kora poprodukcyjna mogła również nadawać się jako źródło energii należy zadbać o jej odpowiedni poziom wilgotności.

Drewniane domy energooszczędne – czym są?

Biorąc pod uwagę wyżej przedstawione koncepcje energooszczędnych źródeł energii w branży drzewnej nie sposób nie wspomnieć o energooszczędnych domach z drewna. Domy drewniane mają to do siebie, iż same w sobie zatrzymują sporo ciepła nagromadzonego w powietrzu. Odpowiednia budowa domu drewnianego wraz z zastosowaniem jednego z wyżej wymienionych źródeł pozyskiwania energii może całkowicie uniezależnić domowników od pozyskiwania energii elektrycznej bądź cieplnej z tradycyjnych źródeł.

Koncepcja energooszczędnych domów wykonanych z drewna dopiero zyskuje popularność w Polsce. Jednak zwolennicy tej koncepcji już teraz dostrzegają wiele pozytywów takiego rozwiązania. Po pierwsze budowa domu z drewna jest bardziej opłacalna pod względem ekonomicznym. Koszty budowy domu z betonu są nieporównywalnie wyższe niż przy użyciu drewna, co automatycznie obniża koszt kupna takiego domu. Co więcej przy użyciu np. instalacji fotowoltaicznej bądź rekuperatora można wspierać działania na rzecz ekologii. Oprócz taniej produkcji energii oraz zerowych kosztów związanych z opłatami za energię innym atutem takich rozwiązań jest brak emisji gazów cieplarnianych.

Opłacalność budowy energooszczędnych domów z drewna

Wobec wyżej przedstawionych przykładów oraz argumentów można śmiało stwierdzić, iż budowa energooszczędnych domów z drewna jest jak najbardziej opłacalna. Przede wszystkim drewno jako surowiec jest ogólnodostępne oraz tańsze aniżeli inne surowce budowlane. Po drugie dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania jak rekuperator bądź instalacja fotowoltaiczna można w bezpieczny sposób produkować energię na własny użytek przy okazji nie zanieczyszczając środowiska.

Co więcej użycie takiego sprzętu jak suszarka gazowa sprawia, iż można w tani i prosty sposób produkować np. drewniane skrzynie. Te z kolei można następnie użyć jako element wystroju wnętrz czy też dekoracji w przydomowym ogrodzie. Niektórzy mogą kwestionować używanie drewna do produkcji energooszczędnych domów podając powód jako nadmierną wycinkę drzew (głównie liściastych). Jednak w porównaniu z zyskami jakie może przynieść zastosowanie drewna do produkcji energooszczędnych domów finalnie może przynieść więcej korzyści niż kłopotów.