Skip to main content

Branża drzewna jest dość specyficzna – niemal pod każdym względem. Dotyczy to również terminologii, a także logistyki. Warto więc poznać konkretne, najważniejsze skróty i terminy, które dla wielu osób, niezwiązanych ze wspomnianą branżą, mogą brzmieć tajemniczo. Które więc warto znać?

Po pierwsze, Just In Time (JIT)

Jednym z najważniejszych haseł w branży drzewnej jest Just In Time (w skrócie JIT). Oznacza nic innego, jak dostawę na czas. Jest to jednak z technik, którą stosuje się w zarządzaniu przez jakość dotycząca produkcji. Polega na dostarczaniu materiałów niezbędnych do wytworzenia produktów albo usług dokładnie w takiej ilości, w jakiej potrzebuje firma i dokładnie w takim czasie, w jakim jest to wymagane. Just In Time ma na celu w głównej mierze zmniejszenie zapasów do możliwego minimum, optymalizację dostaw, a także zmniejszenie kosztów procesu produkcyjnego.

To, czy metoda ta będzie skuteczna, zależne jest od równowagi pomiędzy stałością użytkowników, czyli firmy a elastycznością dostawców. Ważne jest również – oprócz tego – zaangażowanie kierownictwa i pracowników oraz wykorzystanie silnych stron pracy zespołowej. Aby zapewnić płynność przepływu materiałów w procesie JIT, wdraża się podstawowe działania, takie jak między innymi:

  • eliminacja pół odkładczych;
  • lokalizacja dostawców w pobliżu zakładu;
  • usprawnienie przepływu informacji;
  • standaryzacja procesów oraz wyrobów;
  • systematyczne podnoszenie kwalifikacji pracowników;
  • organizacja przestrzeni produkcyjnej w taki sposób, aby skrócić do minimum odległości pomiędzy ogniwami procesu;
  • tworzenie małych gniazd produkcyjnych;
  • minimalizacja czasu przezbrajania maszyn.

Po drugie, kW

kW to skrót, który właściwie powinien znać każdy. Oznacza nic innego, jak kilowat, czyli wielokrotność (1000) jednostki miary mocy Wat w układzie SI. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do podawania mocy silników spalinowych, jednak często można ją spotkać również w przypadku samochodów w logistyce oraz określania mocy urządzeń w branży drzewnej.

Po trzecie, DDU

Kolejnym skrótem, który z całą pewnością warto znać, to DDU, czyli Delivered Duty Unpaid. W przetłumaczeniu na język polski można określić to jako „cło nieopłacone”. Oznacza formułę dostawy towaru, w który odpowiedzialność za ubezpieczenia wraz z ryzykiem związanym z uszkodzeniem albo utratą towarów bierze sprzedający. Jest on jednocześnie stawiany do dyspozycji kupującego pod ustalonym adresem dostawy. Nabywca musi z kolei załatwić oraz ponieść ewentualne kwestie cła oraz opłat granicznych, a także obowiązek rozładunku zakupionego towaru.

DDU różni się od formuły DDP, czyli Delivered Duty Paid odpowiedzialnością oraz płatnością za kwestie celne.

Sprzedający – w kwestii DDU – musi ponieść koszty:

  • sporządzenia oraz wysłania faktur handlowych albo przekazania pocztą elektroniczną;
  • dostarczenia zlecenia wydania towaru albo dokumentu transportowego;
  • kontroli jakościowej, mierzenia, ważenia, liczenia;
  • dostarczenia towaru do uzgodnionego punktu w oznaczonym miejscu przeznaczenia, w uzgodnionym terminie lub czasie;
  • zawiadomienia kupującego o wysyłce towarów;
  • opakowania oraz ich znakowania do przewozu, jeśli towar nie jest transportowany bez opakowania.

Kupujący ponosi natomiast następujące koszty:

  • zakupu towaru;
  • cła, podatków, i innych oficjalnych opłat;
  • licencji importowej oraz innych oficjalnych upoważnień;
  • zawiadomienia sprzedającego o terminie i miejscu przejęcia towaru;
  • kontroli przedwysyłkowej towaru;
  • związane z towarem od momentu postawienia go do dyspozycji kupującego w wyznaczonym miejscu.

DAP to skrót od Delivered At Place

Po czwarte, DAP

DAP to skrót od Delivered At Place. Oznacza to Dostarczenie do miejsca. DAP to reguła, którą powinno się spełnić w związku z Incoterms 2010, to jest Międzynarodowych Reguł Handlowych. Zapis ten odnosi się do obowiązków sprzedających. Mają na celu dostarczenie zamówionego przez odbiorcę towaru do wyznaczonego miejsca.

Ważne jest to, że DAP wyłącza obowiązek rozładunku towaru, który leży już w gestii samego kupującego. Ten musi zorganizować osoby, które wyładują towar z pojazdu sprzedającego. Reguła ta została wprowadzona łącznie z najnowszą wersją Incoterms 2010, która obowiązuje od 1 stycznia 2011 roku.

Po piąte, LOCO

LOCO to z języka łacińskiego miejsce. Formułę tę stosuje się w Polsce, a także w krajach sąsiednich, takich jak na przykład Niemcy czy Czechy. Oznacza, że sprzedający wydaje towar przewoźnikowi, który jest podstawiony przez kupującego w wyznaczonym miejscu o wyznaczonym czasie. Najczęściej lokalizacją docelową jest magazyn sprzedawcy. Formuła EXW (Ex Works, czyli z zakładu) jest dość bliskim odpowiednikiem tej formuły w Incoterms 2010. Oznacza, że sprzedający wydaje towar przewoźnikowi w konkretnym miejscu i pokrywa koszty wydania towaru.

Warto pamiętać, że formuła LOCO jest bardzo często mylona z formułą Franco. LOCO oznacza, że sprzedawca wydaje towar do dyspozycji przewoźnika, którego podstawia kupujący. Franco oznacza, że sprzedający dostarcza towar na plac wskazany przez kupującego.

Po szóste, IPPC

IPPC co inaczej certyfikat przyznawany producentom palet drewnianych. Jest to dokument, który potwierdza, że warunki techniczno-organizacyjne obróbki termicznej drewna, z którego wykonano partię, są zgodne z wymogami sanitarnymi Unii Europejskiej.

Czym jest IPPC?

Osoby, które kupują palety z certyfikatem IPPC, mają pewność, że do ich produkcji zastosowano technologię zgodną z wymaganymi standardami. Do ich wykonania wykorzystano ponadto drewno bez kory. Dyrektywa IPPC opiera się między innymi na:

  • kontroli działalności technologicznej;
  • dostępie społeczeństwa do informacji;
  • podejściu zintegrowanym do ochrony środowiska oraz udzielaniu pozwolenia zintegrowanego;
  • zastosowaniu najlepszych dostępnych technik.

IPPC  daje gwarancję, że urządzenia, które brały udział w procesie osuszania drewna utrzymały w nim wilgotność do dwudziestu procent, a w trakcie samego procesu suszenia w uzyskano temperaturę minimum pięćdziesięciu sześciu stopni Celsjusza. Nagrzewanie z kolei nie trwało dłużej niż pół godziny.

Po siódme, KD

KD to skrót od Knocked Down. W języku angielskim oznacza to targowanie, obniżenie, opuszczenie na przykład ceny. Odnosić może się również do sprzedawania na aukcji albo licytacji.

I na koniec – HT

HT to chyba jedno z najważniejszych kwestii niemal w każdym kraju. Jest to skrót z języka angielskiego od Hors Taxes, czyli od podatków. Dotyczą one bowiem wszystkich przedsiębiorstw, również i tych, które prowadzą działalność z zakresu transportu oraz logistyki.

Usługi logistyczne oraz kwestie związane z miejsce opodatkowania przy świadczeniu usług są regulowane w rozdziale 3 działu V ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. W rzeczywistości, w zakres usług logistycznych wpisuje się liczne, mniejsze usługi, które mogłyby – w innej sytuacji – być opodatkowane samodzielnie. W skład usług logistycznych mogą wchodzić między innymi:

  • usługi spedycyjne;
  • usługi transportowe;
  • usługi magazynowania.

Northwood – przedsiębiorstwo na najwyższym poziomie

Firma Nortwood została założona w 1992 roku przez Bronisława Misikonisa i od samego początku jest związana z branżą drzewną. W ciągu kilkunastu lat działalności zdobyła ogromne doświadczenie w kwestii produkcji palet spełniających międzynarodowe standardy. Potwierdzają to między innymi liczne certyfikaty oraz zaufanie wielu klientów.

Przedsiębiorstwo to zajmuje się między innymi produkcją palet drewnianych, skrzyniopalet, a także handlem drewnem kominkowym, opałowym. Oprócz tego, specjalizuje się w transporcie drewna do klientów. Northwood posiada certyfikat IPPC nr PL 32 436, jak również i certyfikat na palety 600×800 DS nr TU 024398. Dzięki bogatej wiedzy oraz nowoczesnemu parku maszyn, firma wyróżnia się na tle konkurencji w branży drzewnej.

Przedsiębiorstwo świadczy najwyższej jakości usługi związane między innymi z produkcją następujących produktów:

  • palety drewniane,
  • drewno kominkowe,
  • drewno opałowe,
  • tarcice ogólnego przeznaczenia,
  • skrzyniopalety,
  • drewniane elementy dachowe.

Oprócz tego, oferuje zainteresowanym klientom specjalistyczny transport drewna. Nortwood posiada specjalną koncesję na tego typu usługi.

W zgodzie z ekologią i przyrodą

Firma Northwood od samego początku swojej działalności stara się działać w zgodzie z przyrodą i naturą. Aktywnie włącza się w walkę z globalnym ociepleniem, a także ograniczeniem emisji dwutlenku węgla. Działania te doprowadziły do wybudowania na terenie firmy elektrowni fotowoltaicznej, wykorzystującej energię słoneczną, która produkuje prąd na potrzeby produkcji.

Celem firmy jest wysoka jakość świadczonych usług, ale również i – co najważniejsze – dbałość o środowisko. Northwood podejmuje spójne i świadome działania. W związku z tym, we flocie transportowej przedsiębiorstwa znajdują się pojazdy spełniające normy emisji spalin Euro VI, które produkują niską ilość spalin, a tym samym nie zatruwają środowiska w trakcie transportu. Firma stawia bowiem na pierwszym miejscu ekologię i środowisko.