Skip to main content

Dzisiejszy rynek drewnianych palet nastawiony jest zdecydowanie na produkowanie, jak i obrót tylko i wyłącznie najlepszymi gatunków wyrobami. Technologia drewna w tym przypadku zakłada przede wszystkim suszenie palet. Wiele spośród nich zaliczanych jest do suszonych palet zgodnie z wprowadzoną normą ISMP-15. Dzięki temu możliwy staje wywóz palet do innych krajów bez ryzykowania skażenia tamtejszego środowiska naturalnego. Innowacyjne rozwiązania umożliwiają proekologiczne suszenie palet, zaś ich wykorzystanie nie jest ograniczone wyłącznie do działań o charakterze transportowym.

Obowiązujące w Unii Europejskiej importowe przepisy, jak również te wyartykułowane w krajach poza Unią, mówią o tym, iż w przypadku wszelkich drewnianych opakowań z drewna surowego, konieczna będzie obróbka fitosanitarna.

Czym jest wspomniany proces fitosanitarny?

Za proces fitosanitarny, który związany jest chociażby z paletami, uznawane są działania termicznej obróbki, które mają za zadanie zapobiec rozprzestrzenieniu się insektów, pasożytów, bakterii i chorób, jak i innego rodzaju szkodliwych mikroorganizmów.

Standardy ISPM-15

Standardy ISPM-15 związane są bezpośrednio z produkowaniem ekologicznych, jak i fitosanitarnych palet fumigowanych i suszonych, które przeznaczone są przede wszystkim do międzynarodowego obrotu. Mowa nie tylko o europaletach, ale też o jednorazowych paletach. Rozmiar produktu nie ma w tej kwestii żadnego znaczenia, bowiem obróbce fitosanitarnej poddaje się palety o różnych wymiarach. Istnieją dwa powody, dla których wprowadzono tenże standard. Pierwszy z nich to ekologiczne magazynowanie, jak i transport towarów, które nie będą skażone przez żadne szkodniki. Drugi zaś to ochrona bioróżnorodności państw i zdrowia lasów.

Proces fitosanitarny palet

Standardy ISPM-15 określają dwie metody na niszczenie szkodników, jak również pochodzących od nich patogenów. Pierwszą metodą będzie obróbka termiczna z oznaczeniem literowym HT (jest treatment). Proces ten polega przede wszystkim na poddawaniu drewna tego rodzaju obróbce, aby całość materiału razem z rdzeniem znajdowała się pod działaniem temperatury 56 stopni Celsjusza przez minimalny czas 30 minut. Druga metoda przewiduje dezynfekowanie gazową (czyli tak zwaną fumigację), która oznaczona jest zawsze literkami MB (methyl bromide). Fumigacja palety polega na zastosowaniu bromku metylu, który oddziałuje na drewno w specjalistycznej komorze. Stężenie gazu musi zostać we właściwy sposób dostosowane do temperatury, jak i do czasu przeprowadzania dezynfekcji. Według zaleceń Unii Europejskiej paleta IPPC podczas fumigacji nie powinna być poddawana działaniu stężenia gazu na poziomie większym, aniżeli 14 gramów na metr sześcienny, gdyż mogło by to być szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Logo IPPC

Wszelkie palety, które zostały poddane procesowi fitosanitarnemu (kdht) otrzymują specjalistyczne świadectwa, jak również unikalne oznakowanie. Jego część stanowi chociażby logo IPPC, które jest kłosem zboża. Informuje nas ono o tym, iż konkretny wyrób wykonany z drewna został poddany obróbce mechanicznej, która miała za zadanie usunąć resztki kory drzewnej, drewno zostało także odkażone, na przykład dzięki gazowaniu bromkiem metylu (obecnie w wielu tartakach wykorzystywane są już inne metody), jak również o tym, iż surowiec został wysuszony w ściśle określonej i wysokiej temperaturze przez właściwy okres czasu. Palety z certyfikatem ippc muszą być zatem bezpieczne i dobrej jakości.

Sposoby na wysuszenie drewna

Suszenie palet, jak również innych elementów drewnianych wykonywane jest po prostu na zewnątrz, na wolnym powietrzu. Jest to jedna spośród metod na konwekcyjne suszenie drewna, czyli inaczej mówiąc unoszenie ciepła. Polegać to będzie na tym, iż cząsteczki cieczy albo gazu znajdujące się w ruchu stanowią nośniki ciepła, gdyż mogą przyjmować je od jakiegoś źródła ciepła. Przekazują później zgromadzoną energię cieplną suszonemu materiałowi, zaś potem mieszają się z cząsteczkami wydalanej wilgoci, odprowadzając ją dzięki temu na zewnątrz. Wśród innych metod konwekcyjnego suszenia można wymienić z pewnością:

  • osuszanie w specjalistycznych cieczach,
  • użycie przegrzanej już pary wodnej,
  • suszenie w suszarniach spalinowych bezgrzejnikowych i powietrznych.

Innowacyjna suszarnia to nie jedyna metoda suszenia drewna, niemniej jednak suszenie drewna na wolnym powietrzu związane będzie z różnorodnymi problemami. Materiały muszą być przechowywane w taki sposób, aby zabezpieczone były przed deprecjacją, jak również przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i szkodnikami biologicznymi.

Tego typu suszarnia, a właściwie tak naprawdę suszenie na wolnym powietrzu, nie daje możliwości regulowania końcowej wilgotności drewna. Koniecznością są również antyseptyczne kąpiele. Służą one do tego, aby zapobiegać występowaniu grzybów i sinic. Jak można zatem podsumować, naturalne sposoby osuszania drewna są niezwykle pracochłonne.

Czym tak naprawdę są suszarnie do drewna?

Wyglądają dosyć niepozornie, niczym niewielkich rozmiarów domki. Niemniej jednak są to tak naprawdę suszarnie aerodynamiczne. W ich pracy wykorzystywane są dwa mechanizmy osuszania drewna: przepływ, jak i odpowiednia temperatura powietrza. Wszystko to funkcjonuje dzięki zastosowaniu specjalistycznej turbiny, która odpowiada za napędzanie obu mechanizmów. Turbina, która zamontowana jest w suszarni spręża cząsteczki nagromadzonego powietrza, a później podgrzewa je do wymaganej temperatury. Następnie wymusza ich obieg w środku komory. Niezwykle istotny w tym przypadku będzie silny przepływ powietrza (może on sięgać nawet i do 170km/h). Zapobiega on ewentualnemu spękaniu drewna, gdyż potrafi zapewnić taką samą temperaturę w każdej spośród części suszarni. Dlaczego przepływanie powietrza jest aż tak ważne? Z uwagi na to, iż w znaczący sposób skraca czas osuszania drewna.

Procesy suszenia drewna w suszarni kontenerowej

Suszenie drewna w suszarni areodynamicznej kontenerowej złożone jest z dwóch następujących po sobie cykli:

  • podgrzewania wsadu do temperatury około 35 stopni Celsjusza – czas jego trwania to około 8 do 20 godzin i będzie zależny nie tylko od wilgotności drewna, ale również od przyrostu temperatury, jak i usuwania nadmiaru wilgoci przez specjalistyczne wywietrzniki.

Czas suszenia drewna zależy od kilku różnych czynników:

  • pożądanej końcowej wilgotności po zakończonym osuszaniu,
  • wilgotności początkowej (sezonowe albo świeże drewno),
  • przekroju drzewa,
  • twardości albo miękkości drewna,
  • gatunku drewna.

Proces suszenia drewna w wypadku drzew liściastych może potrwać od 20 do 70 dni, zaś w wypadku drzew iglastych – od 3 do 21 dni.

Northwood to duże doświadczenie i pasja

Jeżeli poszukują państwo przedsiębiorstwa związanego z branżą drzewną, jak najbardziej możemy polecić tutaj firmę Northwood, która została założona w 1992 roku. W przypadku tego przedsiębiorstwa można mówić na pewno o sporym doświadczeniu w produkcji palet drewnianych, które spełniają zawsze najwyższe międzynarodowe standardy. Strona internetowa wymienionej tutaj firmy zawiera między innymi ofertę najbardziej nowoczesnego w kraju parku maszynowego – ma do dyspozycji innowacyjnie działające suszarnie, które umożliwiają bardzo szybkie, a przy tym także i równomierne wykonywanie suszenia palet nawet i do 18% wilgotności.

Właśnie dzięki takiemu postępowaniu, przedsiębiorstwo Northwood zdobyło certyfikat IPPC. Na co dzień firma ta współpracuje z różnorodnymi partnerami o charakterze biznesowym, ale też z innymi przedsiębiorstwami, które obejmują swoim zasięgiem działaność na terenie Europy.

Wszystko to dzięki praktykowaniu wieloletniej tradycji, jak i zdobywaniu uznania wśród już obsłużonych klientów. Przez kontrahentów firma ta określana jest jako bardzo solidna, bowiem gwarantuje za każdym razem wysoką jakość własnych produktów i usług, ale też szybką realizację złożonych zamówień.

Moc przerobowa opisywanej firmy umożliwia zawsze produkcję do 35 metrów sześciennych gotowych części. Ponadto w razie konieczności, przedsiębiorstwo to może zaproponować przetransportowanie gotowego towaru, ponieważ posiada własną flotę transportową, co zapewnia szybsze dotarcie zamówienia pod wskazany przez klienta adres.

Nortwood zajmuje się nie tylko produkcją skrzyniopalet i palet drewnianych o różnorodnych kształtach i rozmiarach, ale również handlowaniem drewnem do kominków i drewnem opałowym. Ponadto duże doświadczenie pozwoliło tejże firmie stać się specjalistą w zakresie szeroko rozumianego transportowania drewna.

Co może nam zaoferować Northwood?

Przedsiębiorstwo Northwood posiada niezwykle obszerny asortyment, co wyróżnia go wśród innych firm. Są to przede wszystkim drewniane elementy dachów, wspomniane skrzyniopalety, ogólnego przeznaczenia tarcica, drewno opałowe, drewno do kominków, czy też palety drewniane.

Poza tym Northwood jest w stanie także zaoferować swoim klientom transport specjalistyczny (najwyższy poziom usług przetransportowania drewna, co jest możliwie dzięki posiadaniu koncesji na takie właśnie działania).