Skip to main content

Pojęcie eco friendly zdecydowanie charakteryzuje współczesne czasy. Wraz ze zwiększającą się świadomością konsumencką, można zauważyć również gwałtowne zmiany na rynku. Warto jednakże zaznaczyć, że trend związany z ekologią będzie wzrastał również w naszym kraju. W reakcji na zagraniczne uregulowania, wiele sektorów przemysłowych przechodzi restrukturyzację i modernizację w celu zoptymalizowania standardów panujących w przedsiębiorstwie. Priorytet stanowi dostosowanie produkcji do najnowszych wytycznych, które obejmują coraz bardziej restrykcyjne przepisy odnoszące się do dbałości o środowisko naturalne. Również w odniesieniu do pozyskiwania surowców naturalnych, należy wprowadzać rozporządzenia, które będą respektowane przez odpowiednie ograny stosujące je podczas procesów eksploatacyjnych.

Pojęcie ekologii w kontekście pozyskiwania surowców naturalnych

Dla wielu osób pozyskiwanie surowców naturalnych kłóci się z zasadami ekologii i podejściem eco friendly. Jednakże, warto zaznaczyć, że w dzisiejsza gospodarka światowa opiera się w dużej mierze na eksploatacji surowców naturalnych. Podobnie w przypadku drewna. Pozyskiwanie tego surowca w sposób odpowiadający wymaganiom międzynarodowym nie jest w żaden sposób szkodliwe dla środowiska naturalnego. Ważne, aby przestrzegać zasad, które gwarantują dbałość o faunę i florę, przede wszystkim rzadkie gatunki zagrożone wyginięciem. Przestrzegając odpowiednich restrykcji można w etyczny sposób otrzymać surowiec jakim jest drewno. Stosując się do rozporządzeń mających na celu dbałość o naturalne siedliska, wycinanie drzew nie skończy się wyłącznie degradacją środowiska naturalnego, ale modyfikacją krajobrazu. Warto zaznaczyć, że istnieje odpowiedni certyfikat, który jest poświadczeniem pozyskiwania drewna z zachowaniem obowiązujących standardów ekologicznych i przy wykorzystaniu procedur, które nie niszczą przyrody wokół nas.

Certyfikat FSC – etyczny sposób pozyskiwania drewna

FSC – certyfikat potwierdzający etyczne pozyskiwanie surowca jakim jest drewno na każdym etapie produkcji oraz łańcucha dostaw. 

FSC jest skrótem od Forest Stewardship Council. Znak ekologiczny stanowi potwierdzenie jakości drewna. Dzięki niemu, wiadomo, że surowiec pochodzi z miejsc, gdzie w sposób etyczny dokonano wycinki.  Tym samym, mamy pewność, że drewno zostało pozyskane z dbałością o przyrodę, głównie siedliska dzikich zwierząt i roślin. Etykiety z logo FSC pozwalają na odpowiednią selekcję drewna na rynku. Certyfikatem może poszczycić się około 85 milionów hektarów zasobów leśnych na całym świecie. Warto zaznaczyć, że o przyznaniu wyróżnienia decydują wyłącznie niezależne instytucje, które na bieżąco poddają kontroli wyszczególnione tereny. Organizacje są corocznie kontrolowane przez główny oddział FSC, który dba aby wszystko było przede wszystkim legalne i transparentne dla konsumentów. 

Surowe przepisy dotyczą nie tylko terenów z których pozyskuje się drewno, ale również samego procesu obróbki, który poświadcza o przestrzeganiu restrykcyjnych norm. Poprzez przeprowadzanie kontroli podczas wyżej wspomnianej obróbki, organizacje certyfikujące sprawują pieczę nad wyodrębnieniem danych zasobów. Oznacza to, że drewno FSC nie zostanie wymieszane z surowcem pochodzącym z nieetycznych źródeł. Charakteryzując międzynarodowy certyfikat FSC, należy podkreślić przede wszystkim wysoką pozycję Polski w rankingu. Nasz kraj znajduje się w ścisłej czołówce państw, których obszary posiadają wspomniane wyróżnienie. Według najnowszych danych, zajmujemy wysokie piąte miejsce. Plasujemy się tym samym za Kanadą, USA, Rosją i Szwecją. Szczególnie przełomowy był rok 2011, ponieważ wówczas liczba certyfikatów indywidualnych i grupowych wyniosła ponad 1000, co oznacza, że przodujemy również w rankingu pod względem prywatnych przedsiębiorstw certyfikowanych za pomocą odznaczenia FSC1. 

Eco friendly

Certyfikat eco friendly

Forest Stewardship Council stanowi międzynarodową organizację pożytku publicznego, której obszar działań skupia się głównie wokół zrównoważonego zarządzania lasami. FSC zostało założone w 1993 roku w Brazylii. Na podstawie najnowszych danych, organizacja posiada aż 43 siedziby w różnych krajach, gdzie prowadzi aktywną działalność dbając o środowisko naturalne i kwesie etycznego pozyskiwania drewna. Poszczególne siedziby prowadzą działalność mającą na celu dostosowanie krajowego prawa do dyrektyw FSC w celu zmaksymalizowania korzyści płynących z zachowania siedlisk rzadkich gatunków i endemitów. 

Dzięki zasadom i kryteriom, które zostały opracowane przez FSC, organizacje związane z zarządzaniem gospodarką leśną oraz należące do łańcucha dostaw mogą otrzymać prestiżową certyfikację. Międzynarodowe uznane budzi przede wszystkim skrupulatny proces weryfikacji i kontroli na podstawie których powstają szczegółowe raporty, stanowiące główną podstawę do udzielenia pożądanej certyfikacji. 

Standardy FSC – przyznawanie certyfikatu 

Warto zaznaczyć, że słynne certyfikaty są przyznawane na obszarze całego łańcucha dostaw. Wśród podmiotów mogących ubiegać się o przyznanie dokumentów, znajdują się:

  1. osoby pełniące funkcje zarządców leśnych,
  2. Przedsiębiorstwa sektora drzewnego, meblarskiego, papierniczego oraz firmy przetwórcze, przewozowe i handlowe, 
  3. Miejsca mające styczność z produktami pochodzenia drzewnego. 

Wiele produktów posiada logo FSC, które jest dowodem spełnienia restrykcyjnych wymogów stawianych przez organizację. Certyfikat jest dowodem na dokonanie odpowiedzialnego zakupu, który sprzyja organizacjom ekologicznym, ograniczając tym samym handel drewnem pozyskiwanym w sposób degradujący środowisko naturalne. 

Warto również podkreślić, że posiadacze certyfikatu mogą korzystać ze znaków towarowych w kwestiach: 

  1. Produktowych – do bezpośredniego oznaczania produktów logiem FSC. Logo może zostać przytwierdzone za pomocą naklejek, naszywek, zawieszek itp. 
  2. Pozaproduktowych – promować przedsiębiorstwo na podstawie udzielonego certyfikatu. Logo można umieścić na stronie internetowej, w katalogu, papierze firmowym oraz w dokumentach sprzedaży. 

Stosunek Northwood do zasad etyki oraz FSC

Firma Northwood stara się przede wszystkim przestrzegać wymagań dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Wpisując się w światowy trend walki z nadmierna emisją CO2 oraz globalnym ociepleniem, podjęto odpowiedzialną decyzję odnośnie powstania elektrowni fotowoltaicznej, która ma dostarczać energii wykorzystywanej w procesach produkcyjnych. Pełna świadomość odnośnie dbania o środowisko naturalne jest przede wszystkim wynikiem zgłębiania wiedzy na temat nowoczesnych technologii związanych z troską o otaczającą nas faunę i florę. Z tej przyczyny, każde działanie wpływające na środowisko jest optymalizowane w celu zapobiegnięcia degradacji natury.

Zdając sobie sprawę z zanieczyszczeń wiążących się w transportem drewna, firma podejmuje szereg działań, wykorzystując maszyny z technologią ograniczającą do minimum emisję gazów cieplarnianych. Tym samym, realizując kolejne zamówienia, rodzinne przedsiębiorstwo Northwood przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji. Ciągłe inwestycje w najnowsze filtry i konstrukcje fotowoltaiczne stanowią przedmiot szczególnego zainteresowania firmy, która cieszy się międzynarodową renomą i zależy jej na zbudowaniu marki zgodnej z zasadami etycznymi. Ekologiczny transport drewna to podstawa funkcjonowania nowoczesnego, a zarazem zrównoważonego przedsiębiorstwa.

Rodzinna firma Nortwood związana jest z branżą drzewną od 1992 roku. Ogromna wiedza i nabyte doświadczenie stanowią podstawę funkcjonowania firmy. Wieloletnia obecność na rynku spowodowała wypracowanie odpowiednik technik wytwarzania palet, które spełniają międzynarodowe standardy. Każdy produkt wykonany jest z wysokiej jakości surowca, który został pozyskany w etyczny i ekologiczny sposób. Również ekologiczny transport drewna stanowi w firmie temat ciągłych badań.

Ekologiczny transport drewna – podsumowanie

Certyfikat FSC stanowi jedno z najważniejszych wyróżnień w branży drzewnej. Prestiżowy certyfikat niejednokrotnie stanowi ukoronowanie wieloletniej pracy związanej z optymalizacją przedsiębiorstwa. Polska znajduje się w czołówce krajów, w których firmy prywatne zostały nagrodzone tym oznaczeniem. Postawa eco friendly i dbałość o środowisko naturalne to nie tylko chwilowy trend. Firma Northwood wierzy, że ekologiczna postawa to styl życia, który wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Rodzinne przedsiębiorstwo funkcjonujące w branży drzewnej od wielu lat dokłada wszelkich starań do zmodernizowania każdego etapu produkcji tak, aby nie dopuścić do degradacji środowiska naturalnego. Dbając o naturę tworzymy lepszą przyszłość dla naszych dzieci i wnuków. To, jakie decyzje podejmiemy dziś, będzie miało skutki za kilkadziesiąt, bądź kilkaset lat. Warto postawić na ciągły rozwój i stale poszerzać swoją wiedzę w dziedzinie recyklingu oraz najnowszych technologii związanych z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych oraz z pozyskiwaniem energii z alternatywnych źródeł.